śliwowica łącka gruszkówka wina owocowe bio okowity i destylaty z Łącka

Wina owocowe

Wino jest najbardziej korzystnym ze wszystkich napojów,
Najbardziej przyjemnym ze wszystkich lekarstw
Oraz najmniej szkodliwym ze wszystkich przysmaków
Plutarch (I w. n. e.)

Wśród szerokich rzesz naszego społeczeństwa utarło się pojecie (przyjęte głównie z Francji), że „wino”  jest to napój otrzymywany z winogron i że tylko wino tzw. gronowe jest winem prawdziwym. Na początku XX w. w części Polski znajdującej się pod zaborem rosyjskim wina gronowe, besarabskie, a nawet kaukaskie były tak tanie, ze na rynku nie było prawie win owocowych. Z biegiem czasu – wskutek wzrostu cen  win gronowych oraz zwiększenia się plonu owoców krajowych i zrozumienia ich wartości (oraz przetworów z nich otrzymanych) w racjonalnym odżywianiu się człowieka – zaczęły się pokazywać na rynku również i wina owocowe, w coraz większej ilości i o lepszej jakości.

Zdarza się, ze konsument – kupując kiepskie, krótko leżakowane wino o nie zharmonizowanym smaku  - zniechęca się w ogóle do win owocowych. Jest to niesłuszne, gdyż dobre i odleżałe wino owocowe jest napojem pełnowartościowym i smacznym, o czym każdy może się przekonać sporządzając je sposobem domowym. Niektóre wina, np. porzeczkowe, agrestowe lub z dzikiej róży, uzyskiwały u znawców bardzo wysoką ocenę i wyróżnienia, jeśli były należycie sporządzone i przez odpowiedni okres leżakowane.

Można spotkać się z poglądem, że wino owocowe jest napojem sztucznym, albo z pytaniem, czy wino owocowe zawiera alkohol. Należy więc na wstępie wyjaśnić, że winem nazywa się napój alkoholowy, a więc zawsze zawierający alkohol, otrzymany w drodze fermentacji alkoholowej, albo z soku, czyli tzw. moszczu winogronowego (wino gronowe), albo z moszczu innych owoców (wino owocowe). Zasadnicza wiec różnica między winami gronowymi a owocowymi polega głównie na rodzaju surowca użytego do ich wyrobu, natomiast sposób uzyskania wina jest podobny, chociaż przy winach owocowych nieco bardziej skomplikowany. Moszcz winogronowy (z winogron dojrzałych) zawiera bowiem ilość cukru dostateczną do otrzymania wina o odpowiedniej mocy, zapewniającej mniejszą lub większą trwałość wina. Moszcz z naszych owoców zawiera jednak za mało cukru i zwykle zbyt wiele kwasów, dlatego musi być we właściwy sposób doprawiony.

Już od średniowiecza łąckie ogrody słyną z dorodnych i zdrowych owoców. Od lat te dary matki natury są przerabiane na rozmaite przetwory  według starej receptury, którą przekazywali nam nasi rodzice, naszym rodzicom dziadkowie. A my kontynuując tą wielowiekową tradycję chcemy zaproponować Państwu EKOLOGICZNE WINA owocowe.


wykorzystano teksty z publikacji Jana Cieślak „Technologie wódek” i „Domowy wyrób win”